Tērauda troses

Šodien tirgū lielā sortimentā tiek piedāvāti dažādi tērauda trošu veidi. Tērauda tauvas ir stiepļu izstrādājumi ar dažādiem konstrukcijas savijuma veidiem un savijuma metodēm. Izmantojamiem konstrukcijas savijumam materiāliem (stieplēm vai serdenim) var piemīt dažādas fizikāli-ķīmiskās īpašības. Pastāv vienzara, divzaru un pat triszaru tauvas konstrukcijas tērauda vītņu savijuma vedi, kā arī savijuma metodes.
Tātad, kādas ir atšķirības?
Katram troses veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, kuri būtu jāņem vērā, izvēloties izstrādājumu. Vispirms ir jānoteic tauvas ekspluatācijas apstākļi, un izejot no tā, izvēlēties attiecīgu troses veidu. Turklāt, nedrīkst aizmirst par noteiktu izstrādājuma stiprības rezervi. Piemēram, vienzara konstrukcijas savijuma troses ir paredzētas vienīgi stiepes slodzēm izstrādājumu augstas stingrības dēļ; bet triszaru konstrukcijas savijuma troses ir īpaši lokani un elastīgi. Vēl viena atšķirība starp izstrādājumiem ir to uzglabāšanas nosacījumi. Ieteicams reizi 6 mēnešos veikt rūpīgu  trošu apskati un apstrādi ar speciālu trošu smērvielu. Turklāt, neatkarīgi no izstrādājuma konstrukcijas veida tā stiprības saglabāšanai un ekspluatācijas laika pagarināšanai ieteicams izslēgt vai vismaz ierobežot tauvas kontaktu ar nokrišņiem.
Izņemot augstāk minētas tērauda troses vēl pastāv augu un sintētiskas tauvas. Uz jūras kuģiem tiek plaši izmantotas augu tauvas. Tās tiek ražotas no garām agaves auga šķiedrām (sizala tauvas) un kaņepes auga šķiedrām (kaņepāju tauvas) un iziet speciālu apstrādi. Tomēr būtisks sizala un kaņepes trošu trūkums ir to pakļautība trūdēšanai to higroskopiskuma dēļ.  Tādēļ, augu tauvu šķipsnu izgatavošanā iekļauj iepriekšēju apstrādi, iedarvojot tās. Šādas apstrādātas tauvas sauc par darvotām trosēm. Bet pastāv arī augu troses, kuras netiek apstrādātas ar darvu, t.i. – izgatavotas no nedarvotiem troses diegiem.

 

Pasūtīt